Terápiás bronchoscopia felnőttkorban

 

A felnőttkori bronchoscopos beavatkozások több mint 95%-a diagnosztikus célból történik, az esetek többségében bronchofiberscoppal.

 

Terápiás hörgőmosás

A leggyakoribb terápiás célú beavatkozás a légúti váladék bronchoscopos leszívása, melyet gyakran tracheatubuson, vagy tracheostomán (kanülön) keresztül kell elvégezni. A terápiás hörgőmosást (altatásban esetenként több liter mosófolyadékkal) alveolaris proteinosis, cysticus fibrosis, ritkán asthma bronchiale eseteiben sikerrel alkalmazzák. A hörgőkbe vitt nyákoldó szerek hatékonyságát semmiféle bizonyíték nem támasztja alá.

 

Légúti idegentest eltávolítás

Az első bronchoscopos vizsgálatot 1897-ben Killian idegentest eltávolítás céljából végezte. Felnőtteknél ritka indikációja a bronchoscópiának. Az aspiráció okozhat azonnali fulladásos tüneteket (centrális légutakban elhelyezkedő idegentest), illetve vérzést, ismétlődő tüdőgyulladást, bronchiectasiat.

Radiológiai vizsgálat direkt és indirekt jelei segíthetik az idegentest lokalizációját.

Idegentest aspiráció gyanúja esetén a bronchoscopos vizsgálat elvégzése kötelező. A diagnózis ismeretében az oedema-, vérzéscsillapító-, gyulladáscsökkentő kezelés megelőzheti az extrakciót.

Felnőtteknél a hajlékony eszközzel az intrabronchialis lokalizáció és az eltávolítás az esetek egy részében elvégezhető, azonban a merev bronchoscop használata esetenként elkerülhetetlen, illetve életmentő lehet.

 

 

Laser bronchoscopia

 

Definíció

 

A laser bronchoscopia a  laser készülék által előállított energia (koherens laserfény) bronchoscopos továbbítását jelenti az endobronchialis elváltozások kezelése céljából.

 

Felszerelés

 

A kereskedelmi forgalomban kapható laser típusok közül a tüdőgyógyászati gyakorlatban leginkább a Nd-YAG (neodymium-yttrium alumínium garnet) laser terjedt el. Ezt endobronchialis relatíve egyszerű használata, előnyös koagulációs (vérzéscsillapítás) és vaporizációs (dezobliterációs) tulajdonságai indokolják.


Személyzet

 

A terápiás bronchoscopos beavatkozásokban jártas, merev bronchoscopos vizsgálatok végzésében megfelelő rutinnal rendelkező vizsgáló. Két asszisztens egyidejű jelenléte szükséges. A laser alkalmazására vonatkozó munkavédelmi képzésben kell részesíteni a személyzetet. A beteg és a személyzet védőszemüveget köteles viselni a beavatkozás alatt.

Technika

 

A beavatkozás elvégezhető helyi érzéstelenítésben hajlékony bronchoscoppal, illetve általános érzéstelenítésben merev bronchoscoppal. A biztonságos laser resectio a ventilláció biztosítását, a vérzés elkerülését, a laser behatás minimalizálását jelenti. A vérzés elkerülése miatt ajánlott az  alacsony energiájú koagulálás (30-45 W) 1 s impulzushossz, 1 cm távolság a lézerszál és a kezelendő felület között (nem kontakt mód). A laser behatást a mechanikus tumorresectio alkalmazásával is minimalizálhatjuk, folyamatos szívás javasolt az égéstermékek, füst képződése miatt. A beteg által belélegzett oxigén koncentráció ne haladja meg a 40%-ot, az égés veszélyének (katéter, flexibilis bronchoscop, lézerszál) elkerülése miatt. Merev eszközös beavatkozás előnyei közé sorolható:

·         az általános érzéstelenítés (betegnek, orvosnak egyaránt kényelmes)

·         a tág munkacsatorna miatt szimultán végezhető manipulációk

·         biztonságos lélegeztetés

·         egy ülésben végezhető laser kezelés, mechanikus tágítás-extractio

Indikáció

 

A nagylégutakat (légcsövet, főhörgőt, bronchus intermediust és a lebenyhörgő bemenetét) elzáró (rendszerint primer vagy metastaticus) rosszindulatú folyamatok, melyek kifejezett tüneteket, panaszokat okoznak. A beavatkozás általában  kombinált kezelés („multimodality treatment”) része, melyet sugárkezeléssel, légúti protézis beültetéssel lehet kiegészíteni.
A beavatkozás célja az esetek túlnyomó többségében palliáció, benignus folyamatoknál  kuratív  jellegű is lehet.

 

Kontraindikáció

 

A fenti légutak izolált kompressziója.

 

Szövődmények

 

Vérzés, hipoxaemia, perforáció, égési sérülések.

 

Képzés és kompetencia

 

Elméleti és gyakorlati laser tanfolyam elvégzése, majd 20 felügyelet mellett elvégzett beavatkozás. Évente 10-15 vizsgálat szükséges a kompetencia fenntartásához.

 

 

Endobronchiális brachyterápia

 

Definíció

 

Tumor közeli endobronchialis irradiatiot jelent. Legelterjedtebb formája a HDR  afterloading terápia melynek során a bronchoscoppal behelyezett katéter segítségével történik a sugárforrás célterület közelébe juttatása a relative nagy dosisu, rövid ideig tartó kezelés céljából.

 

Felszerelés

 

Az endobronchialis sugárkezelés sugárterápiás centrumokkal együttműködve alkalmazható. A pulmonológusok feladata az indikáció felvetése, a beavatkozás endobronchialis kivitelezhetőségének megítélése, konzultáció a sugárkezelést végző orvosokkal, valamint a kivitelezéskor a sugárforrás vezetésére szolgáló katéter megfelelő helyen történő rögzítése. Az alacsony dózisú, és a magas dózisú besugárzás közötti választás, a kezelések gyakorisága, a dózis nagysága napjainkban sem standardizált, a vizsgálóhelyektől függően változhat.

 

Személyzet

 

Gyakorlott vizsgáló a vizsgálat elvégzésére, legalább egy bronchológus asszisztens, legalább egy sugárterápiás asszisztens, sugárterápiás – az afterloading terápiában képzett – szakorvos. A vizsgálatban részt vevő egészségügyi személyzetnek teljes mértékben ismernie kell a tervezett beavatkozást.

 

 

Technika

 

A betegnél lehetőség szerint a sugárforráshoz közel eső, optimális esetben a kezelési helyiségben helyi érzéstelenítést követően bronchoscopos vizsgálatot végzünk, melynek során a számítógép által vezérelt sugárforrást befogadó katétert a célterületre juttatjuk. A katétert a beteg szájánál rögzítjük, majd egy dosis kalkulálásához, a pozíció ellenőrzéséhez szükséges megfelelő jelölésekkel (centiméteres beosztás) ellátott markert vezetünk le a katéterbe. Röntgen felvétel készül, a megfelelő dosist ennek alapján a fizikus meghatározza. A sugárforrást a marker eltávolítását követően a katéterhez csatlakoztatjuk, a kezelés számítógép által vezérelve távirányítással történik.

 

Indikációk

 

Malignus folyamatok palliatioja, melyek a nagylégutakat komprimálják, illetve azokba betörnek és vérköpést, köhögést, illetve nehézlégzést okoznak. Az afterloading kezelést külső (percutan) besugárzással kombinálják. Kuratív szándékú alkalmazása a korai stádiumú, hörgőfalon túli terjedést nem mutató, felületes tüdődaganatok esetén  mérlegelhető.

 

Kontraindikációk

 

Általános állapot, mely a rutin bronchofiberscopiát sem teszi lehetővé, acutan vérző tumoros elváltozás, fistula kialakulásának a szokásosnál nagyobb kockázata, alkalmazható sugárdózis kimerítése.

 

Szövődmények

 

Vérzés, perforáció, fistula képződés, infekció.

 

Képzés és kompetencia

 

Általános bronchofiberscopos vizsgálati rutin és gyakorlat az endobronchialis daganatok ellátásában.

 

 

Elektrokauterizáció, argon-plazma koaguláció 

 

Definíció

 

Az endobronchialis elektrokauterizáció (diatermia) nagyfrekvenciás áram alkalmazásával elért szöveti koagulációt, vagy vaporizációt jelent. Az argon-plazma coagulatio (APC)  a monopoláris elektrocoagulatio non-contact változata, elektromos vezetőként  argon gázt használunk.

 

Felszerelés

 

Nagyfrekvenciás elektromos generátor, szigetelt elektródák (mono-, bipoláris), neutrális lemez az áramkör zárásához monopoláris elektróda használata esetén, kerámia szigetelésű bronchoscop, APC esetén argon gázt tartalmazó palack és mikrolelektróda a gáz és az elektomos áram egyidejű továbbítása céljából.

Személyzet

 

A terápiás bronchoscopos beavatkozásokban jártas, merev bronchoscopos vizsgálatok végzésében megfelelő rutinnal rendelkező vizsgáló. Két asszisztens egyidejű jelenléte szükséges. A készülék alkalmazására vonatkozó munkavédelmi képzésben kell részesíteni a személyzetet.

 

Technika

 

A bronchoscopon keresztül levezetett elektróda segítségével a teljesítmény beállítástól függően koaguláció, vagy vaporizáció indukálható. Elektrokauterizáció során a 20-50 W közötti energia beállítás javasolt, 3 sec-nál hosszabb ideig alkalmazva a porcsérülés, perforatio veszélye nő. A monopoláris kontakt elektródák között vérzéscsillapításra alkalmas pontszerű végződésű, nyeles daganatok eltávolítására alkalmas hurok, ill. biopsziára alkalmas „hot biopsy forceps” közül választhatunk.

Az APC homogén, felületes hőhatást eredményez, akutan vérző, nagyobb felszínű elváltozások vérzéscsillapítására javasolt.

 

Indikáció

 

A laser bronchoscopia indikációval megegyezik: malignus endobronchialis tumorok,, benignus endobronchialis daganatok, iatrogen stenosisok, endobronchialis vérzések.

 

Kontraindikáció

 

Pacemaker, fém protézis az elektróda közelében.

 

Szövődmények

 

Vérzés, perforáció, égési sérülés, stenosis

 

Képzés, kompetencia

 

Merev bronchoscopos gyakorlattal rendelkező vizsgáló 10 felügyelet mellett végzett beavatkozást követően alkalmazhatja önállóan. A kompetencia megtartásához évi 5-10 elektrokauterizáció/APC végzése szükséges.

 

 

 

 


Stent implantáció

 

Definíció

A stent-ek olyan légúti protézisek, melyeket preformált testnyílásokon keresztül implantálunk a légutakba rendszerint bronchoscoppal, vagy annak ellenőrzése mellett. A protézisek alkalmazásának célja a légutak átjárhatóságának megtartása. Felnőttkorban a beültetés célja leggyakrabban malignus folyamatok által okozott nagylégúti szűkületek illetve benignus szűkületek (postintubatios stenosis, tüdőműtét után az anastomosis helyén kialakuló szűkület, gyulladás stb.).

Felszerelés

Számos különböző stentet fejlesztettek ki, melyek alkalmazása részben az adott szűkület fajtájától, részben a vizsgáló lehetőségeitől függ. Az alapanyaga alapján (szilikon, fém, hybrid) választhatjuk meg a behelyezés eszközét, a rigid vagy flexibilis bronchoscopot. Speciális, az adott stent típusra jellemző eszközök szükségesek a behelyezéshez, ezek vagy a stenttel együtt csomagolva érkeznek (behelyezéshez alkalmazott katéter fém stenteknél), vagy azokhoz ajánlott többször használatos eszközök. (szilikon stent behelyező eszköz) A stentek többségének behelyezéséhez rtg átvilágító készülék is szükséges. 

Személyi feltételek

Legalább egy gyakorlott, az ilyen procedurában jártas bronchológus, két asszisztens, akik mindketten jártasak a technikában.

Anesthesia és monitorizálás

A beavatkozás általános vagy helyi érzéstelenítésben végezhető, stent típustól függően.

Technika

Behelyezésüket vagy bronchoscoppal, vagy módosított endoscoppal (Dumon típusú szilikon stent-ek), vagy saját applikációs szerkezetekkel lehet megoldani. Magyarországon a legtöbb tapasztalat a szilikon stent-ekkel és az Ultraflex protézisekkel kapcsolatban halmozódtak fel. A bronchoscop használata az esetek túlnyomó többségében elkerülhetetlen már csak a protézisek helyének pontos ellenőrzése miatt is. A stent-ek helyzetének korrigálása merev bronchoscop használatát igényelheti. Megfelelő gyakorlat szükséges a szűkület átmérőjének és hosszának megállapításához, melyhez jelentős segítséget nyújtanak a komputer tomográfiás rekonstrukciós eljárások és a virtuális bronchoscopia.

Indikációk

nagylégutak szűkületei, melyeket kompresszió, intraluminális térszűkítő folyamatok, vagy a kettő együttese okoz. Légúti protézissel meg lehet próbálni a nagylégúti bronchomalácia kezelését, illetve a nagylégúti fistulák zárását is.

Kontraindikációk

az átjárhatóvá tett hörgőtől distalisan a tüdőszövet nem életképes. Kerülni kell a nem-fedett fém protézisek használatát daganatok, granulációs szövet esetén.

Szövődmények

stent elmozdulása, a lumen elzáródása (proximális, distális végen burjánzó szövetek által, illetve váladék következtében), fistula képződés, illetve a meglévő fistulanyílás kitágulása, fertőzés.

Training és kompetencia

stent beültetést csak széles tapasztalattal rendelkező bronchologiai centrumokban lehet elvégezni. E helyen a merev bronchoscopia használata elemi követelmény. A szükséges gyakorlatot „modelleken”, vagy állatokon lehet megszerezni. Felügyelettel elvégzett 10 stent beültetés után javasolható az önálló beavatkozás elvégzése és évente legalább 10 beültetés szükséges a kompetencia fenntartásához.

Krioterápia

 

Definíció

A kryoterápia az endobronchialis tumorok pusztítására kifejlesztett módszer, melynek során a fagyasztás okozta cytotoxikus hatás szövetelhalást hoz létre.  

Felszerelés

A merev vagy flexibilis bronchoscopon túl szükséges a megfelelő eszközhöz kifejlesztett kacs, valamint a hűtést előidéző NO2 gáz, és kryoterápiás készülék. 

Személyzet

A vizsgálómódszerben, valamint flexibilis és rigid bronchoscopiában is jártas bronchológus, két tapasztalt bronchológus asszisztens.

Anaesthesia

Általános, vagy helyi érzéstelenítésben végezhető.

Technika

A szövetelhalás ismételt fagyasztási ciklusokon keresztül jön létre. A fagyasztó kacsot a tumorra, vahy a tumorba helyezzük, és többször, néhány másodpercig fagyasztjuk. A hatás késleltetett, ezért kontrol bronchoscopia mindenképpen szükséges a bennmaradt debris eltávolítására. 

Indikációk

Kryoterápia intrinsic, endobronchialis tumorok kezelésre használatos. Tekintettel az elnyújtott hatásra, nem az elsőként választandó módszer, ha légút felszabadítása a cél. A fibrotikus hegek nem érzékenyek a fagyasztásra. Hasznos segítség lehet idegentest eltávolításban is.

Kontraindikációk

Életet veszélyeztető légúti obstrukció esetén használata kontraindikált.

Szövődmények

A szövődmények igen ritkák, a bronchusporcok ellenállóak a fagyasztással szemben.

Training és kompetencia

A tapasztalt bronchologusnak legalább 5 felügyelt vizsgálat szükséges az alap kompetenciához, évi 5 vizsgálat annak fenntartásához.